Trudna sztuka wyboru szablonu

Nie każda osoba, która chce stworzyć własną stronę internetową, wie, jak ważny jest odpowiedni projekt. Owszem, można pobrać darmowy szablon, uzupełnić go stworzoną w pośpiechu treścią i puścić w obieg, nie bardzo interesując się jej dalszymi losami. Praktyka pokazuje jednak, że osoby, które zadbały o profesjonalny web design swojej strony, mogą cieszyć się dużą popularnością i częstymi odwiedzinami swojej strony, co przekłada się nie tylko na skuteczną formę reklamy, ale i na sukces zarobkowy.

Tworząc stronę internetową, mamy do wyboru gotowe szablony nie tylko w wersji darmowej, ale i płatnej. Możemy pokusić się także o to, by specjalnie dla nas stworzono od podstaw unikalny projekt strony. Oczywiście gotowe szablony – zwłaszcza te płatne – mają też możliwość dokonywania pewnych modyfikacji, które pozwalają jeszcze lepiej dostosować wygląd strony do swoich potrzeb.

Nie zawsze to czynnik finansowy powinien być decydujący w przypadku wyboru szablonu dla swojej strony. Są sytuacje, w których ze względu na bezpieczeństwo i funkcjonalność należy korzystać z jak najbardziej zaufanych i profesjonalnych rozwiązań, czyli tych tworzonych na zamówienie. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku:

  • stron, na których dokonuje się operacji finansowych, a także rezerwacji, sprzedaży itp.,
  • gdy szukamy rozwiązania dla dużej, znanej i cenionej marki, która wymaga oryginalności i najwyższej jakości także na płaszczyźnie strony www,
  • gdy strona będzie wymagała użycia zaawansowanych i specyficznych rozszerzeń, które będą potrzebowały modyfikacji systemu CMS,
  • lub po prostu, gdy mamy duże wymagania, szukamy nietypowych rozwiązań oraz możliwości, których nie znajdziemy w gotowych, a zwłaszcza w darmowych, szablonach.

Pamiętajmy o tym, że decydując się na szablon krojony na miarę, powinniśmy mieć pojęcie na temat tego, czego tak naprawdę oczekujemy. Należy też nawiązać współpracę z fachowym (a nie najtańszym) projektantem stron, który pomoże ustalić optymalny wygląd oraz dostępne funkcje. Nie dajmy się jednak zwariować idei, że to co darmowe czy gotowe jest złe – jeśli poszukujemy szablonu do bloga bądź prostej, wizytówkowej, strony firmowej, inwestycja w szablon projektowany indywidualnie okazuje się niepotrzebnym wydatkiem.