Jakie projekty stron cenią sobie internauci

O sukcesie strony internetowej decyduje wiele czynników, jednak już podczas jej tworzenia warto zadbać o to, by trafić w potrzeby potencjalnych użytkowników. Dlatego bardzo ważne okazuje się projektowanie stron internetowych, czyli tak zwany web design. Na pewno dużo łatwiej mają osoby korzystające z pomocy profesjonalnych projektantów stron, którzy potrafią odpowiednio zoptymalizować pod każdym kątem daną witrynę www.

Jaka powinna być skuteczna strona internetowa? Teoretycznie wyróżnić można dwie szkoły:

  • 1. Skuteczna strona to taka, która jest oryginalna, wyróżnia się spośród innych i od razu przykuwa uwagę osób ją odwiedzających,
  • 2. Skuteczna strona charakteryzuje się prostotą, przejrzystością, w związku z czym nie jest przeładowana grafikami czy innymi dodatkami takimi jak np. widgety.

A co na to praktyka? Ta pokazuje, że dwóch na trzech internautów preferuje pierwszy styl strony internetowej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie zawsze to, co oryginalne, okazuje się stosowne. Są pewne branże, które wprost domagają się prostoty – są to np. strony o tematyce funeralnej czy też urzędowej. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, kto ma być docelowym odbiorcą takiej witryny. Każda kultura oraz grupa społeczna i wiekowa ma właściwe sobie dominujące preferencje, które należy uwzględnić, jeśli chcemy, by web design zakończył się sukcesem.

Dobrze zaprojektowana strona internetowa to nie tylko taka, która jest atrakcyjna pod kątem wizualnym – z właściwie dobraną grafiką, czcionką i czytelnym układem poszczególnych elementów graficznych i tekstowych. Internauci – każda z ich grup – cenią sobie przejrzystą nawigację oraz łatwą, a wręcz intuicyjną, obsługę, zwłaszcza, gdy mają do czynienia z systemami rezerwacji oraz kupna. Warto zadbać o proste przejście do logowania się, do zarządzania swoim profilem, dokonanymi rezerwacjami i zakupionym towarem, a także o funkcjonalną wyszukiwarkę, która ułatwi poszukiwanie tego, czego klienci faktycznie potrzebują. W przypadku stron firmowych ceniony jest łatwy kontakt za pomocą gotowych formularzy do wypełnienia. Klientów na pewno przyciągną również rzucające się w oczy – już na wejściu – atrakcyjne promocje.

Warto zgłosić się do profesjonalnego web designera, który na pewno wskaże właściwe ścieżki w tworzeniu strony www.